I understand if you own a restaurant, bakery or food truck in which you use a lot of eggs, but if you, as an individual or family are finding eggs to be cost prohibitive, you’re eating way too many eggs.
2-3 eggs at $6/dozen is $1-1.5 per meal. For a family of 4 that’s $4-6.