Pauliemac @pau1iemac.bsky.social · 05/01/2025Why 12 Burritos? Sure it's possible to buy ingredients for less than 12. These are tough times for young people. The difference between wages and the cost of goods now versus the 70s is crazy. It's undeniable that everything costs a larger percentage of your wage. 210 0
Laerin @laerinelt.bsky.social · 05/01/2025The point is that you can't compare the cost of 1 burrito you buy with the cost of ingredients to make your own. Obviously, the ingredients will cost more, because you won't be able to buy the ingredients for just a single burrito. 110 0
Pauliemac @pau1iemac.bsky.social · 05/01/2025Of course I understand that. But you could buy 4 burritos worth and freeze some. Meal planning is important. But people are so over worked these days that they haven't got the head space for it. 000 0