I went to check for the actual price & I over shot the runway. $3 (not $5 … yet). But not thrilled abt $3 apples either.
After the price creep, we started going to our weekly farmers market & have saved a LOT of money and support local farmers. Not sure what we’ll do when they close for the winter.